středa 5. června 2019

Višně řez

Višeň stejně jako broskvoň má schopnost vytvářet předčasný obrost již v prvním roce ve školce. Výchovný řez višní R. Tento řez provádíme, až vysazený strom nasadí první pupeny. Převislé višně mají obdobná pravidla řezu jako broskvoně.


Jak prořezávat třešně a višně ? Pro celou skupinu peckovin platí, že řez provádíme na jaře, a to na počátku vegetace.

Ideální doba je na začátku . Později stačí řez udržovací. Pozor na správný řez stromů. Letorosty vyrůstají od kmene nepravidelně.


Spodní jsou až k zemi jinak jsou dlouhé do jednoho centimetru silné. Višeň není tak náročná na kvalitní půdu a teplo jako . Višně - úvod - Řez - Odrůdy. Mnozí řez stromů odkládají z obavy, zda by jej udělali správně.


Letního řezu višní se však opravdu nemusíte bát.

Pro peckoviny, mezi které višně. Kdy provést řez u jednotlivých druhů? Tyto postranní výhony lze využít pro následné tvarování po výsadbě.


Kondici stromu můžeme zlepšit, ale i zhoršit, řezem. Třešně nemají řez moc rády. Když se udělá v nevhodnou dobu, rány se budou hůře hojit a . U peckovin (slivoně, třešně, višně , meruňky) řez načasujeme do pozdního jara . Konec července nebo srpen jsou optimálním obdobím pro řez třešní, višní , meruněk, broskví, mirabelek, raných slivoní a dalších peckovin, které . Zkracují se při něm mírně letorosty prvního a druhého řádu, tedy terminál, . U třešní, višní , meruněk a raných slivoní děláme letní řez co nejdříve po. Záleží samozřejmě na klimatických podmínkách, ale řez musíte udělat. V lednu můžeme prořezávat červený rybíz, angrešt a višně.


Po sklizni zmlaďte višně – tyto stromy plodí převážně jen na koncích dlouhých větví, vnitřek koruny zůstává prakticky holý. Při řezu je třeba podpořit jejich . Proto peckoviny, zvláště višně a broskvoně, snadno vyholují větve. Cíl tvarování korun je stejný jako u jádrovi. Višeň vytváří velké množství větví a výhonů, které zahušťují korunu. Patří ke stromům, které nemají velké nároky na údržbu řezem.


Méně náročné jsou už jen.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky